Új Model Y: a BYD akku leverte a CATL pakkját
Ahogy arról nemrég beszámoltunk, több forrás is úgy értesült, hogy megkezdődött a kisakkus Model Y gyártása a Tesla német gyárában. Az autó nem egyszerűen a kínai változat másolata lesz, hanem egy új akkutípussal, a BYD strukturális, Blade akkucelláival készül.
Megérkeztek az első töltési tesztek, és csak pislogunk.
Töltőbajnok
A Teslák által jelenleg használt CATL LFP akkupakk, amelyekkel a Model 3 és Y kisakkus kiadását szerelik, nem egy rossz konstrukció, a kezdeti gyermekbetegségek óta problémáról nem tudunk. A kisebb, eredetileg 55, később 60 kWh körüli aksikat értelemszerűen kisebb teljesítménnyel lehet tölteni, mint az NMC kémiájú LG cellás társaikat, vagy pláne az Amerikában kapható Panasonic verziókat, de a 170 kW töltési teljesítmény még mindig az élvonalban van ilyen akkuméret mellett.
A saját autómnál (55 kWh CATL LFP) 10-ről 70 százalékra 18-19 perc alatt ért el az autó, míg 80 százalékhoz 24-25 perc kellett. Nagyon nem panaszkodhatok.

Most viszont a német TFF fórumon az első felhasználók kirakták a töltésiek adatait és ebből egyértelmű, hogy az új BYD cellás autók rátesznek erre még egy lapáttal.
A maximális töltési teljesítmény 173 kW, ami nagyjából a CATL aksiéhoz hasonló, azonban ezt az értéket az én autóm csak nagyon rövid ideig tudja, 50%-nál pedig már átlépi a 100 kW-os teljesítményt is lefelé.
A BYD cellák első tesztjénél az egyik felhasználó viszonylag magas, 37 százalékos töltöttséggel ért a Superchargerhez, ami az LFP aksiknál ilyenkor kicsit eltolja a görbét, tovább maradnak a magas értékek, de még ennek tudatában is lenyűgöző a 150 kW teljesítmény 55 százalékos töltöttségnél.
A különböző beszámolók szerint hol 40, hol közel 50 százalékig tartják a maximális értéket és 10-ről 70 százalékra nagyjából 15 perc szükséges. Egy másik felhasználó 11-71 százalék között töltött, íme a számok:
Kicsit még várni kell
Hogy a két TFF tag hogyan jutott a kocsikhoz, azt egyelőre nem tudjuk, állítólag van pár kínai gyártású tesztpéldány a Teslánál. A német autókra viszont még egy picit várni kell. Nem a gyártással, az adminisztrációval van gond, ugyanis a kocsik egy új, feltehetően már szintén berlini gyártású motort is kaptak, amelyet a német hatóságok még nem hagytak jóvá, így a kiszállítások egyelőre várakoznak.