auto

December végén érkezett a hír, hogy sorozatgyártásba került a világ legelső, nátrium-ionos akkumulátorkémiával szerelt elektromos autója Kínában. Helyi sajtóbeszámolók alapján azonban kiderült, hogy az aktivitás az újfajta technológia terén nagyobb volt, mint hittük: ugyanazon a napon ugyanis egy másik nátrium-ionos modell gyártása is megkezdődött.

Tömeggyártásba vitték az első nátrium-akkus villanyautót

A második villanyautó a Jiangling Motors Electric Vehicle (JMEV) járműve, melyhez a Farasis Energy szolgáltatja a nátrium-ionos cellákat – ezt a céget többek között a török Togg autógyártó akkubeszállítójaként ismerhetjük. A kisautó a JMEV EV3 egy új változata, akkukapacitása 21,4 kWh, hatótávolsága 251 km a kínai CLTC szabvány szerint, vételára pedig 58.800 jüan, átszámítva körülbelül 2,9 millió forint. A modell hagyományos lítium-ion akkumulátorral szerelt változata 31,15 kWh kapacitással és 301 km hatótávval körülbelül 3 millió forintnál indul.

A Farasis Energy közleményében megjegyzi, hogy jelenlegi technológiája 140-160 Wh/kg közötti energiasűrűséggel rendelkezik, de 2024-ben piacra dobja nátriumos akkumulátorának második generációját, amely ezen a téren 160 és 180 Wh/kg közötti értékkel bír majd. 2026-ra akár már a 200 Wh/kg is lehetséges lesz, miközben a gyártás felfuttatásával egyre olcsóbbá válhat a technológia.

Simon Zsolt

Nem az autózás, hanem a környezetvédelem iránti elkötelezettség sodorta a Villanyautósok közé, hogy geográfus és közgazdász tanulmányai befejezése után tudásával segíthesse egy fenntarthatóbb világ kialakulását.