auto

Model X hétköznapok #29: megfiatalodott az autónk a szervizben

villanyautózás a gyakorlatban

Ebben a sorozatban egy nyolcéves, 250.000 kilométert futott Tesla Model X 90D-vel szerzett tapasztalataimról számolok be. Legutóbb a budapesti szerviz túlterheltségéről panaszkodtam, ezúttal viszont egy igazán pozitív élményről, az autónk megfiatalodásáról számolok be.

Model X hétköznapok #28: nem bírja a terhelést a budapesti Tesla szerviz

December 31-én vettem fel a hibajegyet a budapesti szervizbe, és csak március 27-re kaptam időpontot, de a hosszas várakozás csodás jutalmat eredményezett: reggel egy 8 évnél idősebb autót hagytam ott, este pedig egy 6 évessel (legalábbis lélekben), jöhettem haza.

Azért, hogy ne menjen minden tökéletes nyugalomban, előző nap a szervizből üzenetet és telefonhívást is kaptam: nem kizárt, hogy az autónak ott kell majd aludni, de ezt előre nem tudják biztosan megmondani. Jelentős mértékben szór ugyanis, hogy a fejlesztést követő szoftverfrissítés 2-3 vagy 6-8 óra alatt fut le az autókon.

Amellett, hogy a kommunikációt tekintve hatalmas piros pont jár a Teslának, amiért előre figyelmeztetnek az esetleges csúszásra, 180 kilométerről az ország egyetlen szervizébe utazva nagyon nem mindegy, hogy még aznap délután mehetek is haza az autóval, vagy csak másnap délelőtt kapom vissza az autóm, nyilván másképp kell szervezni a programom.

Mi ez az MCU upgrade?

A Tesla úttörő abban, hogy szoftverfrissítésekkel folyamatosan frissen tartja autói tudását. Előfordul persze, amikor a hardver szab korlátot a fejlesztéseknek, így történt ez a korai modellekbe szerelt infotainment rendszer mögötti nVidia Tegra processzoros MCU1 (Media Control Unit) hardverrel is, amit 2018-ban az Intel Atom processzorral dolgozó MCU2 egység váltott.

A médiavezérlő egység lassúságába nem kötelező beletörődni, egy szemmel látható összegért a modernebb változatra cseréltethetjük autónk infotainment rendszerét. Köszönhetően az olvasóink által „összedobott” ajánlói bónusznak nekem ezért a műveletért nem kellett a zsebembe nyúlnom.

Brutálisan felgyorsult

A számomra legfontosabb fejlődés az autó navigációs rendszerében jelentkezett. A funkcionalitás is bővült, már nem csak egy végső úti célt adhatunk meg, hanem köztes célpontokkal is tervezhetünk, de ennél is fontosabb talán a rendszer gyorsulása.

Leadás előtt készítettem egy videót arról, hogyan tervezi meg a töltéseket és az útvonalat az MCU1 Budapestről Londonba. A művelet több mint két percig tartott. Ugyanerre a feladatra a „műtét” után már néhány másodperc elegendő.

A térkép görgetése is meglehetősen darabos volt a régi hardverrel, az újjal már gördülékeny. Reggel az alvó autóba bepattanva sem kell hosszú másodpercekig várakoznom a rendszer ébredésére, azonnal indulhatunk.

A gyorsuláson kívül néhány új funkciót is kaptunk, például a színház menüpont alá megérkezett a YouTube, a Netflix és a twitch. Megkaptuk az újabb Teslákból jól ismert videójátékokat, és az olyan gegeket, mint a forgalom vizualizációját a Mars felszínéhez vagy a Mikulás rénszarvas-szánjához igazító megjelenítés.

Jobb lett az Autopilot?

Az autónkban az Autopilot 1.0 verziója működik, autópályás sávváltás funkcióval, még oldalsó kamerák nélkül. Sosem szerettem ezt a rendszert, mert – ahogy az újabb Teslákban is – ha sávot váltunk mindig újra kell aktiválni a sávtartást, az önműködő sávváltás pedig nagyon lomha, én kizárólag kihalt autópályán voltam képes együttműködni vele.

Jó nem lett, de egyértelműen jobb. Úgy tudnám jellemezni, hogy emberközelibb, gördülékenyebb, kevésbé „darabosan” működik és már erős autópályás forgalomban is sikerült néha az önműködő sávváltás.

Ami viszont nem tetszik, hogy az első próbautak alapján gyengébbnek tűnik a maximális regeneratív fékerő, így gyakrabban kell átlépni a fékpedálra, mint eddig.

Mennyiért?

A fejlődés egyértelmű, a megéri-e kérdéshez azonban az ár is hozzátartozik. Az én autómba az MCU upgrade maga bruttó 650.000 forintba került, de ennek kellemetlen mellékhatása, hogy az FM rádiót elveszítjük. Annak visszaállításáért további 220.000 forintot fizettem. (Mellesleg itt valami félrecsúszott, mert az FM rádió nem működik, ezért még vissza kell mennem a szervizbe.) Az MCU1-gyel szerelt autók felszereltségétől függően a fenti árak eltérők lehetnek.

Kulcs-csere helyett elemcsere

Még tavaly nyáron szűnt meg működni egyik pillanatról a másikra az autónk egyik kulcsa. Természetesen elemet cserélni próbáltam, de az nem segített.

Az autó mobiltelefonnal is nyitható és beindítható, túlságosan nem aggódtam, de az aktuális szerviznél ezt is felvettem a hibalistára. Meglepetésemre a régi kulcsban egy elemcsere megoldotta a problémát. Talán ebben az MCU upgradenek is szerepe volt, a kulcsok újra párosításával, sosem fog kiderülni. Mindenesetre örülök, hogy ezt a gondot a vártnál olcsóbban megúsztam.

Évente felújítandó első futómű

A Model X nehéz, a magyar utak rosszak. Az autónkban szinte minden évben volt futómű javítás, melyek jó részét alkatrész garanciában végezték. Ha már szerviz, ezúttal is bejelentettem, hogy elsősorban kátyúkon kopogást hallok az autó elejéből. Látatlanban erre felső lengőkar cserét javasoltak, amit el is végeztek, ettől azonban nem szűnt meg a kopogás. Korrekt, hogy ki sem számláztak azt a javítást, amiről utólag kiderült, hogy talán felesleges volt. Alaposan átnézték a futóművet és további kormánymű- és futómű alkatrészek cseréjét javasolták, amire már fel is vettem a hibajegyet.

Két éve és tavaly is volt futómű javítás

Az átfutási idő ezúttal valamivel jobbnak tűnik, de körülbelül egy hónap el fog telni, mire sor kerül a javításra. Ez azért kellemetlen kicsit, mert hosszas vívódás után a negyedév végét megpörgető akcióban nem bírtam ellenállni, és megrendeltem az új autónkat, így a Model X-et jó lenne mielőbb meghirdetni és eladni. Természetesen csakis a futómű javítás után kerülhet sor erre.

Tesla ajánlói program: ha szerkesztőségünk tagjait is szeretnétek támogatni, miközben 180.000 forintos kedvezménnyel vásároltok új Teslát, Tibor vagy Szöcske ajánlói linkjéről kezdeményezhetitek a vásárlást.

Szűcs Gábor

2017 óta aktív villanyautós, a Villanyautósok Közösségének oszlopos tagja, a miskolci találkozók szervezője. Környezettudatos családapaként nem csak az autó üzemanyagát, de a háztartás fogyasztását is igyekszik otthon, a háztetőn (áram) és a kertben (zöldség, gyümölcs) megtermelni. Mert nem mindegy, hogy mit eszünk meg és milyen levegőt szívunk be.