A naperőművek juhokkal történő legeltetésével már több korábbi cikkünkben is foglalkoztunk, és ezek egyikében azt is megemlítettük, hogy azért a gyapjasok a biofűnyírás első számú jelöltjei, mert elférnek a napelemek alatt is, így alapos munkát tudnak végezni a vegetáció menedzselése során. Ez nem jelenti azonban azt, hogy lehetetlen volna nagyobb testű állatokat, például szarvasmarhákat legeltetni egy naperőmű területén, csupán újra kell gondolnunk azt, ahogyan a napelemeket telepítjük.
A vertikális naperőműveket építő Next2Sun egy olyan új fotovoltaikus erőművet tervez megvalósítani a Saar-vidéken, amelyet szarvasmarha-tenyésztéssel kívánnak kombinálni. Ehhez a legelőn a modulok sorait függőlegesen, tizenkét méteres sortávokkal fogják felállítani, így még a nagy testű állatok is kényelmesen tudnak majd legelészni közöttük, bár először valószínűleg úgy fognak nézni a panelekre, mint borjú az új kapura.
A beruházás október 17-én startolt el, amikor is megérkeztek az első modulok a saar-vidéki Ottweilerben található Pfaffenthaler Hofra. Holger Schäfer polgármester örömmel fogadta a kivitelezés megkezdését, és elmondta, hogy ez az első agrár-fotovoltaikus projekt a településen, ami „jól illeszkedik Ottweiler város fenntarthatósági stratégiájába.”
Az agrár-fotovoltaikus erőművet több szekcióban, összesen 11,5 hektáros területen építik meg. A napelemek névleges teljesítménye összesen 3,8 megawatt lesz. Az üzem tervezését és kivitelezését is a saar-vidéki székhelyű Next2Sun végzi.
Rendszeres olvasóink számára a cég neve ismerősen csenghet, ami nem véletlen, néhány hónapja ugyanis már beszámoltunk arról, hogy a Next2Sun egy közel 2 MW-os vertikális naperőművet épített egy stájerországi gazdálkodó földjére, ahol tököt termesztenek a panelek között. A függőleges naperőművek területigénye minimális, ezért jól kombinálhatóak a mezőgazdasági termeléssel. A másik fontos előnyük, hogy azokra az időszakokra van optimalizálva a termelésük, amikor a hagyományos elrendezést alkalmazó erőművek kevésbé produktívak: a reggeli és az esti órákban, illetve télen.
Az üzem koncepciója szerint a függőlegesen elhelyezett kétoldalú modulok a mezőgazdasági terület mindössze egy százalékát foglalják el. A napelemeket tizenkét méteres sortávolságban állítják fel, a sorokat pedig különböző irányokba tájolják, hogy a nap különböző időszakaiban termeljenek áramot. „Így a lehető legnagyobb mennyiségű megújuló energiát lehet betáplálni a hálózatba, amikor a hálózati csatlakozási lehetőségek korlátozottak” – magyarázta Heiko Hildebrandt, a Next2Sun vezérigazgatója.
A Next2Sun szerint Németországban ez az első olyan mezőgazdasági fotovoltaikus rendszer, amely a napenergia-termelést és a szarvasmarhatartást kombinálja. Jörg Hussong gazda már kezdettől fogva meg volt győződve arról, hogy a projekt gond nélkül fog működni, csak a szarvasmarháknak kell majd megszokniuk az új körülményeket a várakozásai szerint.
A projekt számára a helyi agrárkamara ellenállása jelentette a legnagyobb kihívást, amely egy 2012-ben elfogadott határozatában megtiltotta, hogy a Saar-vidék mezőgazdasági célú területein napelemeket helyezzenek el. Akkoriban persze még nem léteztek vertikális erőművek, így némileg érthető a kamara döntése, az már viszont kevésbé érthető, hogy miért ragaszkodtak továbbra is mereven a tiltás fenntartásához a vertikális megoldások esetében, ahol alig foglalnak el helyet a panelek. Hussongnak öt évébe telt, mire sikerült kijárnia az illetékes minisztériumnál, hogy mentességet kapjon az agrárkamarai tiltás alól, csak ezek után tudott elstartolni a projekt.
Az erőművet az Oekogeno Erste AgriPV fogja üzemeltetni, ami az egyik legnagyobb állampolgári részvétellel működő szövetkezet, az OEKOGENO eG, leányvállalata.
Ennek meg így mi értelme? Vertikális naperőművet építettek Ausztriában