A PV Magazin beszámolója szerint az Utmo Light, egy kínai startup a múlt héten mutatta be első kereskedelmi forgalomba szánt perovszkit napelemét a sanghaji SNEC PV kiállításon. Az UL-M12-G1 kódnevű modul mérete 1200 mm x 600 mm, és négyféle kivitelben, 110 W-tól 130 W-ig terjedő teljesítménnyel kapható.
Az Utmo Light elnöke, Zhenrui Yu a sanghaji SNEC-en a vállalat termékeit ismertetve elmondta, hogy az új perovszkit napelemek első felhasználási területe az épületekbe integrált (BIPV) alkalmazások lesznek. Az Utmo Light erre a célra egy 2,4 méterszer 1,2 méteres, perovszkit réteggel ellátott üveglapot kínál – a szilíciumkristályos modulokkal ellentétben az áttetsző perovszkit panelek bármilyen színűre színezhetők –, de napelemes cserepeket is terveznek gyártani.
Yu elmondta, hogy termékeik megfeleltek a napelemmodulokra vonatkozó összes IEC-tesztnek, 60 °C-os hőmérsékleten négyzetméterenként 1000 wattos UV-sugárzásnak is ellenállnak 2300 órán át, ami 12 évnyi károsodás nélküli üzemelést vetít előre. Hozzátette azt is, hogy a vállalat 2018 óta fejleszti a perovszkit technológiát, és sikeresen megoldotta a korai degradáció problémáját. A napelemeikre 10 év termék-, és 25 év teljesítménygaranciát vállalnak.
Yu elmondta, hogy a terméket már értékesítik, Kínában és Japánban több kilowattos méretű projektet valósítottak meg. Várakozásai szerint a telepítések az év végére elérik a megawattos nagyságrendet.
A vállalat jelenleg egy új, 1 GW éves kapacitással rendelkező gyártósort épít, ami várhatóan az idén év végéig fog elkészülni.
Az Utmo Light munkacsoportot hozott létre a perovszkit szilícium tandemcellák fejlesztésére is, és 30% feletti hatásfokot céloz meg, ám hogy ez a termék mikor fog kereskedelmi forgalomba kerülni, azt nem közölték.
A cég honlapja szerint a perovszkit modulok hatékonysága 18,2%, a színezett üvegeké pedig 9-11%. Yu azt is megosztotta a PV Magazine-nal, hogy a modulok ára körülbelül 1,4 CNY/W (0,19 USD/W), hozzátette azonban, hogy amint a vállalat 1 GW-os gyártósora beindul, a költségek 0,11 USD/W-ra csökkenhetnek. Összehasonlításul: a Kínában gyártott TOPCon napelemek wattonként 0,10-0,12 dollárba, az Indiában gyártott napelemek 0,19 dollárba, az Egyesült Államokban gyártott napelemek pedig körülbelül 0,25 dollárba kerülnek.
Egyelőre tehát annyit tudunk, hogy az Utmo Light által gyártott perovszkit napelemek most még drágábbak a szilíciumkristályos napelemeknél, és egy kicsit rosszabb a hatékonyságuk is. A 25 éves garancia pedig jól hangzik ugyan, de nincsenek hosszú távú, valós tapasztalatok az élettartammal és a degradációval kapcsolatban. Mindez azt jelenti, hogy jelen formájukban még nem fogják tudni leváltani a hagyományos napelemeket, vannak azonban olyan speciális felhasználási területek (pl. épületekbe vagy elektronikai eszközökbe integrált cellák, illetve tandem megoldások), ahol már most is sikeresek lehetnek.
1980-ban, a kereskedelmi felhasználás hajnalán a szilíciumkristályos napelemek hatékonysága még csak 9% volt, miközben wattonként több mint 40 dollárba kerültek – innen sikerült mostanra elérniük a 23%-os hatékonyságot és a 0,11 dolláros wattonkénti árat. A perovszkit ehhez képest sokkal jobb pozícióból indul, így rövid időn belül a legtöbb alkalmazásban komoly kihívója lehet majd a szilíciumnak.
Nagyon valószínű, hogy néhány éven belül megkezdődik az átállás a perovszkit napelemekre