Számos cikkünkben foglalkoztunk már a kettős területhasznosítással a napenergia és a mezőgazdaság vonatkozásában, Észak-Európában azonban ez a koncepció most egy új formában ölt testet: hamarosan hínárfarmok létesülhetnek a tengeri szélturbinák között.
Az első kereskedelmi méretű tengeri hínárfarm, amelyet egy tengeri szélerőműves projekt keretében építenek, még idén ősszel megnyílik az 1,5 GW-os Hollandse Kust Zuid (HKZ) szélerőműparkban az Északi-tengeren, ami fontos mérföldkövet jelent az európai hínártermesztés, mint új iparág kialakítása felé vezető úton.
A North Sea Farmers, a termelők nemzetközi nonprofit szövetsége által kifejlesztett úszó tengeri farm a HKZ szélerőmű-projektet alkotó 139 darab, egyenként 11 megawattos szélturbina között helyezkedik el a Hága és Zandvoort közötti partok közelében.
Augusztus folyamán az Amazon Right Now Climate Fund nevű alapjának támogatásával sikeresen végrehajtották az északi-tengeri hínárfarm építésének első fázisát két korszerű „ökohorgony” elhelyezésével, amelyek a hínárfarmot a tengerfenékhez rögzítik.
Ezek a horgonyok 13 méter hosszúak, a felső szakaszukat olyan természetes anyagokkal borítják, mint osztrigahéj, fa vagy parafa, hogy otthont, menedéket és szaporodási helyet biztosítsanak a tengeri élővilág számára.
A második fázisban, amely várhatóan október közepén startol, megkezdődik a hínárhálók telepítése is. A North Sea Farmers reméli, hogy a létesítmény az év végére működőképes lesz, és sikeresen katalizálja Európában a nagyüzemi termesztést.

Kép: North Sea Farmers
A „North Sea Farm 1” hozzávetőleg 5 hektárnyi területű, és várhatóan legalább 6000 kg friss moszatot fog termelni az első évben.
A North Sea Farmers úgy véli, hogy az Északi-tenger jelenlegi és jövőbeli szélerőműveiben több mint elegendő hely van ahhoz, hogy 2040-re évi 1 millió tonna friss tengeri hínárt termeszthessenek.
Európa jelenlegi felhasználása importból, vagy a vadon termő növények betakarításából származik, saját termeléssel egyelőre nem rendelkezik, igaz, a kereslet sem túl nagy még. Ez azonban talán meg fog változni, ha sikerül beindítani a nagyüzemi termelést.
De mire is használjuk a hínárt? Sushi készítéséhez, az állatok takarmányának feljavításához, kozmetikai termékek texturizálásához és műtrágya is készül a tápanyagokban rendkívül gazdag tengeri növényekből.
A hínárok egyes fajtái, például a barna moszat, megfelelő környezetet biztosít a halak és egyéb tengeri fajok számára, így a halászat szempontjából is fontos növényeknek számítanak.
„Reméljük, hogy ez a projekt még inkább meggyőzi az embereket a hínártermesztés skálázhatóságáról az Északi-tengeren, valamint a kombinált területhasználat más formáiról, mint például a napenergia, a hullámenergia és a természetes élőhelyek helyreállítása.”
Címlapkép: North Sea Farmers