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 A Core Lithium 2022 végén kezdi meg a kitermelést új ausztrál bányájából, és azt állítják, hogy áttételesen a Tesla lesz az egyik fő ügyfelük. A bánya legalább 8-10 évig üzemel majd, de már megvannak a tervek az élettartam jelentős növelésére is. 170 ezer tonna A Core Lithium Finnis nevű projektje Ausztrália északi partvidékének közelében található, közúton mindössze 88 kilométerre a régió központjától és legnagyobb kikötőjétől, Darwintól. A helyszín nem véletlen, mivel igen gazdagnak ígérkezik lítiumban, jó az infrastruktúra és az energiaellátás is. A tervek szerint legalább 8-10 éven át tudnak itt évente átlagosan 173 ezer tonna lítium spodument kitermelni, amely 0,5-10 mm közötti ásványi darabokat jelent 5,8% körüli lítium-oxid tartalommal. A nyersanyagot eleinte felszíni bányászattal termelik majd ki, később fúrással dolgoznak tovább. Az értékes részeket állítólag egyszerű gravitációs technológiával is jól ki lehet válogatni és a cég azt ígéri, hogy fontos szempont lesz a környezetkímélő technológiák használata. Erre persze megfelelő minősítő céggel is szerződtek – az meg majd kiderül, ebből mennyi a zöld marketing és mennyi a valóság. Állítólag spórolnak majd a vízzel, újra is hasznosítják azt, ráadásul a kikötő közelsége miatt rendkívül alacsony lesz a szállítás CO2-lábnyoma. Forrás: Core Lithium A lítium spodument hajón fogják a feldolgozó partnerekhez szállítani, és akár évi 250 ezer tonnáig már meg is van erre az engedélyük a darwini kikötőtől. Az első nagy ügyfél a kínai Yahua, amely négyéves szerződéssel évi 75 ezer tonnát vesz át, ami a teljes kitermelés 40%-a lehet. A vállalat szerint kínai partnerük a Tesla beszállítója, így ott landol majd az ausztrál lítium döntő része. A vállalat dolgozik azon, hogy az első 10 éven túl is folytathassa a kitermelést, de már arra is készülnek tervek, hogy ha végeztek, a hátrahagyott terület szivattyús víztározó legyen, amit energiatárolásra lehet majd használni, de 2024-től tervezik egy helyi spodumenfeldolgozó üzemeltetését is, ami a kibányászott anyagból lítium-hidroxidot állít elő az akkugyártás számára. Biró BalázsA fenntartható közlekedés elkötelezett híve, akit elsősorban a Tesla céltudatos és piacot felforgató tevékenysége rántott magával ebbe a világba, így publikációi elsősorban erre a területre koncentrálnak. Google hírek iratkozz fel! Heti hírlevél iratkozz fel! Kővédő fólia védd az autód!