Európában 2021 végére már több mint 330.000 nyilvánosan működő töltőállomás segítette az elektromos autó tulajdonosokat, ami azt jelenti, hogy 1370 személyre jut egy töltő. A helyzetet árnyalja, hogy ezeknek a töltőpontoknak több mint 50%-a két országban, Hollandiában (122.000) és Németországban (65.000) helyezkedik el.
Az európai elektromosautó-töltő helyzetet a ChargeUp Europe egy 55 oldalas jelentésben foglalta össze. A ChargeUp Europe nevű szövetség 28 iparági szereplőt tömörítő, akik együttesen több mint félmillió töltőpontot üzemeltetnek.
A 2021 végén üzemelő 330.000 elektromosautó-töltő 87%-a maximum 22 kW teljesítményű AC töltő volt, a 100 kW-nál nagyobb teljesítményű DC töltők pedig csak a hálózat 3%-át teszik ki. Körülbelül kétszer ennyi 100 kW alatti DC töltő üzemel, és ahhoz képest, hogy csak a Renault Zoe modellek egy része képes 22 kW-nál gyorsabb AC töltésre, meglepően magas, 4%-os a 22-43 kW közötti AC töltők részesedése. Különösen magas az AC töltők aránya Luxemburgban (99,7%), illetve a töltőrekorder Hollandiában (98,1%). Az egyenáramú (DC) töltők részesedését tekintetve Lengyelország áll a legjobban (32,5%), de csak egy hajszállal előzi meg Csehországot (31,5%). Magyarországon 92% az AC töltők aránya, amely nagyságrendileg megegyezik az EU27 aránnyal.
A töltőszám növekedése robbanásszerűen gyorsul, az elmúlt 6 évben közel hétszeresére nőtt a nyilvános töltőoszlopok száma a 2015-ös 50.000-ről, 2021 végére elérve a 330.000-es darabszámot.
Százezer európai állampolgárra 73 db töltő jut, melyet Hollandia magasan felülmúl a 699-es értékkel. Magyarország ezen a listán a középmezőnybe került és jelentősen alulmúlja az európai átlagot, nálunk 100.000 lakosra mindössze 25 töltő jut.

Százezer állampolgárra jutó elektromosautó-töltők száma az EU27 országokban (forrás: ChargeUp Europe)
Az egy főre jutó töltőoszlopok számánál talán lényegesebb információ és érdekesebb mutató, hogy egyetlen elektromos autóra hány kW-nyi töltési teljesítmény jut. Az EU27 átlaga 2,9 kW, a rekorder pedig Szlovákia. Északi szomszédunkban több mint 16 kW teljesítmény jut minden egyes villanyautóra, amely egyrészt a remek szlovák töltőhálózatnak, másrészt a viszonylag kevés forgalomban lévő elektromos autónak köszönhető.

Egyetlen akkumulátoros villanyautóra jutó töltési teljesítmény az EU27 országokban (forrás: ChargeUp Europe)
A villanyautosok.hu is rendszeresen beszámol az új autó eladásokban a tisztán elektromos modellek részesedéséről, amely Nyugat-Európában már 10% feletti, az elektromobilitásban évekkel az EU előtt járó Norvégiában pedig már meghaladta a 90%-ot is. A töltőinfrastruktúra vonatkozásában azonban a tölthető modellek teljes flottában való részesedésével érdemes kalkulálni, amely még Norvégiában is 20% alatti, a nyugati országokban ennek kb. tizede, Magyarországon a tanulmány szerint ennél is alacsonyabb, 0,3%-os arányt képviselnek a tisztán elektromos autók és hasonló a tölthető hibridek száma. (A tanulmány adatait árnyalja egy kicsit, hogy a saját adataink szerint 2020 végén már 27.123 zöld rendszámos – plug-in hibrid és tisztán elektromos – jármű futott a hazai utakon, ami a hozzávetőlegesen 4 milliós autóállománynak már több mint 0,6%-a.)
A nyilvános töltők mellett az otthoni és munkahelyi töltőpontok elterjedése is rendkívüli fontossággal bír az elektromobilitásra átállás elősegítésénél. Az otthoni töltők több mint 80%-át Európa négy országában (Ausztria, Franciaország, Németország és Svájc) telepítik, ha a BeNeLux államokat is figyelembe vesszük, ez az arány 90% fölé növekszik. Munkahelyi töltés tekintetében egyértelműen Franciaország és az északi államok vezetnek.
Az otthoni töltőkön hetente átlagosan több mint négyszer töltenek autót, hetente kb. 100 kWh energiát felhasználva. A töltések 95%-a éjfél és reggel 8 között történik. A munkahelyeken hetente átlagosan 8 töltést végeznek, melyek során 400 kWh energiát vételeznek. A munkahelyi töltések 75%-a reggel 8 és délután 4 között történik és a maradék 25% is délután 4 és éjfél között, így az éjszakai völgyidőszakban ezek a töltők jellemzően pihennek, azonban a nappali töltéseknek köszönhetően jelentős lehet a napelemek által termelt energia felhasználása.
Címlapkép: Gustavo Fring at Pexels