65 százalékkal nőtt a német villanyautó export
Kiadta a német autóiparról szóló új jelentését a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis. Az egész iparág megítélése szempontjából a közölt adatok között a villanyautók és a hibridek export-import arányváltozása tűnik a leginkább árulkodónak.
A Destatis jelentésében az olvasható, hogy a német autóexport és autóimport legnagyobb részét tavaly is a hagyományos, belső égésű motorral szerelt kocsik tették ki, azonban egyre nagyobb az elektromos autók szerepe. Ez utóbbi halmazba tavaly félmillió villanyautó tartozott, az összértékük meghaladta a 24 milliárd eurót. Az árnál is feltűnőbb azonban, hogy a darabszám az egy évvel korábban mérthez képest 65 százalékot, érték alapon pedig majdnem 100 százalékot nőtt.
A német villanyautók legfontosabb külpiaca az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, 14 százalékos, illetve 13 százalékos részaránnyal – közölte a statisztikai hivatal.
Ami a hagyományos meghajtású autók exportját illeti: a Destatis adatai szerint a darabszám alig változott (1,49 millióról 1,48 millióra), az értéket tekintve viszont ennél azért lényegesebb mértékben változott – ráadásul nőtt (48,6 milliárd euróról változott 55,5 milliárd euróra). A legfontosabb piacnak Kína és az Egyesült Államok bizonyult, előbbi 14 százalékos, utóbbi 12 százalékos aránnyal. A hibridek viszont nem mutatnak egyértelmű irányt: tavaly 640.500 mild hibridet exportáltak belső égésű és villanymotorral, 28,5 milliárd euró értékben (ez 16,4 százalékkal több, mint 2021-ben), a plug-in hibridek exportja viszont – ha szerényen is, de: – visszaesett. A négy százalékos csökkenés 253.300 hibrid exportját jelenti, .
Az elektromos meghajtási technológia előretörését mutatják a behozatali adatok is; tavaly 358 ezer tisztán elektromos meghajtású kocsit importáltak 10,5 milliárd euró értékben, 2021-ben pedig 293 ezret, 7,6 milliárd euróért. Ezzel szemben a hagyományos meghajtású kocsik importja jelentősen csökkent 2022-ben az egy évvel korábbihoz képest: 1,2 millió darabról egymillióra, az import értékét tekintve 24,3 milliárd euróról 23,5 milliárd euróra.
Címlapkép: <a href=”https://www.pexels.com/photo/flag-near-building-1128416/” target=”_blank” rel=”noopener”>Niki Nagy</a> at Pexels