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
auto

El nem tudnád képzelni, hogy kik veszik a villanyautókat

elektromos autó piac
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

Az elektromos autózást övező egyik régi tévhit szerint Európán és Kínán kívül teljes érdektelenség övezi ezt a hajtásláncot, ráadásul az infrastruktúra hiányosságai (lásd még: „Afrikában nincs is áram”), illetve a magasabb vételár miatt épp oly esélytelenek a villanyautók a fejlődő országok piacain, mint egy háromlábú sün a hatsávos autópályán.

Ebből a hamis narratívából azután le lehet vezetni, hogy az elektromos autók európai „erőltetése” egy elhibázott és kudarcra ítélt politika – hiszen végtelen kereslet létezik a világban a hagyományos autók iránt, és mi ezek gyártásában vagyunk jók –, de ugyanígy le lehet vezetni azt is, hogy még nagyon sokáig növekedni fog a kőolaj iránti kereslet.

Cikkeinkben számos alkalommal foglalkoztunk már fejlődő országok elektromosautó-piacaival, bemutatandó, hogy a fenti eurocentrikus világnézet mennyire nem állja meg a helyét.

Nemrégiben az európai országok piacait rangsoroltam az elektromos autók piaci részesedése alapján, innen jött az ötlet, hogy érdemes volna egy világranglistát is felállítani, ahol együtt szerepelnek az európai és az Európán kívüli, a gazdagabb és a szegényebb országok.

Apró bökkenő, hogy a fejlődő országokból nem feltétlenül lehet olyan részletes vagy friss adatokhoz jutni, mint Európából, így egyes esetekben kénytelen voltam többé-kevésbé eltérő időintervallumokat összehasonlítani, és az is lehet, hogy néhány ország elkerülte a figyelmemet, ám a lista eme apró hiányosságok ellenére is alkalmas lehet arra, hogy áttekintést adjon a globális elektrifikáció földrajzi sokszínűségéről.

A globális ranglista

A globális ranglistánk első helyén természetesen Norvégia áll, ahol az év első felében az újonnan forgalomba helyezett autók 94 százaléka tisztán elektromos volt, szeptember hónapban pedig a 98%-uk. Az átállás gyakorlatilag már meg is történt, ügy lezárva.

A második helyezett megtalálásához alaposan meg kell pörgetnünk a földgömböt. Nepálban a 2024 júliusa és 2025 júliusa közötti 12 hónapban az országba importált autók 73 százaléka volt elektromos. A hajtáslánc népszerűségét a drága üzemanyag, az olcsó áram és a kínai autógyárak földrajzi közelsége indokolja, a témáról bővebben is írtunk ebben a cikkünkben.

Az első EU-s tagállam csak a lista harmadik helyén bukkan fel. Dániában az első fél évben eladott autók 64 százaléka volt tisztán elektromos, a magánszemélyeknek pedig a 80 százaléka választotta az elektromos hajtásláncot. Dánia lenne az új Norvégia? A két ország már csak abban is hasonlít egymásra, hogy készpénzes támogatás helyett adókedvezményekkel ösztönzik a környezetkímélő járművek vásárlását.

És most következik egy nagy ugrás, nemcsak földrajzilag, hanem kulturálisan és gazdaságilag is, a negyedik helyezést elérő országot ugyanis Afrikában találjuk.
2024-ben Etiópiában az újonnan regisztrált személygépkocsik több mint 60 százaléka volt villanyautó. Az elektromos járművek elterjedésének növekedése egy sor kormányzati intézkedés eredménye, amelyek célja az importált kőolajtermékektől való függőség csökkentése és az Etiópiában rendelkezésre álló megújuló energiaforrások felhasználásának ösztönzése. Az ország jelenleg évi több mint 4 milliárd dollárért importál fosszilis tüzelőanyagokat, ami jelentős terhet ró a devizatartalékokra.

A kormány ösztönzői között szerepel az elektromos járművek teljes adómentessége, valamint a vámok jelentős csökkentése. Ezzel párhuzamosan korlátozásokat vezettek be a belső égésű motorral (ICE) felszerelt járművek importjára, beleértve a devizaallokáció megtagadását. Ennek eredményeként az elektromos járművek jelenleg az összes járműállomány körülbelül 5 százalékát teszik ki, és a nemzeti villamosenergia-felhasználás 0,2 százalékáért felelősek.

Az ötödik helyen sem egy európai országot, hanem Vietnámot találjuk, 36 százalékos aránnyal, amit 2025 első negyedévében értek el. Az iparági szakértők ezt a népszerűséget a kormányzati ösztönzőknek, többek között a regisztrációs díj alóli mentességének, valamint a VinFast, az ország legnagyobb EV-gyártója által ingyenesen biztosított töltési lehetőségeknek és a fogyasztók preferenciájának tulajdonítják, akik mindinkább az elektromos autókat részesítik előnyben a hagyományos autókkal szemben.

A lista következő négy pozícióját európai országok foglalják el: Svédország és Hollandia egyaránt 35%-on állt az első félévben, míg Finnország 34%-ot, Belgium pedig 33%-ot ért el.

Talán meglepő lehet, hogy Kína a maga 31 százalékos arányával csak a 10 helyre futott be. Meg kell ugyanakkor jegyeznünk, hogy az általuk külföldre exportált nem csekély számú autó is közel hasonló arányban elektrifikált.

A top 10-en túl az európai országok sorozatát (Izland 29%, Luxemburg és Málta 26-26%, Ausztria és Egyesült Királyság 22-22%, Svájc 21%, Portugália 20%) három egzotikusabb piac szakítja meg.

Thaiföldön az év első 7 hónapjában forgalomba helyezett autók 18 százaléka volt tisztán elektromos, ezzel gyakorlatilag ugyanakkora részesedést ért el a hajtáslánc, mint Németországban. Uruguayban szintén 18 százalék környékén állnak az elektromos autók, augusztusban pedig már 24 százalékos részesedést zsebelhettek be, ami még Európában is előkelő helyezésnek számítana. A két tengerentúli országon kívül még a törököknek is sikerült utolérniük a németeket egy hatalmas hajrával, 2022-ben ugyanis még csak 1 százalékon állt a villanyautók részesedése az országban, három évvel később pedig már 18 százaléknál tartanak.

Azt talán már mondanunk sem kell, hogy Thaiföldön és Uruguayban a kínai gyártók tarolták le a piacot, Törökországban ugyanakkor a Tesla és egy helyi márka, a Togg vezeti az eladási listákat.

A fentebb felsorolt országokban közös, hogy mindegyikben nagyobb arányt ért el az elektromos hajtáslánc, mint az EU-ban, ahol ez a szegmens jelenleg 16 százalékot képvisel. Akad még azonban néhány érdekes piac ezeken túlmenően is.

Érdemes megemlítenünk például Indonéziát, ahol az első fél évben meghaladta a 12 százalékot az elektromos autók piaci részesedése. Ezzel olyan európai országokat előztek meg, mint Olaszország vagy Szlovénia.

Kolumbiában az első negyedévben 8 százalékot értek el az elektromos autók, egy százalékponttal többet, mint Spanyolországban.

Indiára gyakran szokás úgy gondolni, mint egy olyan nagy, de elmaradott piacra, ahová sohasem fognak betörni az elektromos autók. Ez azonban tévedés, augusztusban már meghaladta az arányuk az 5 százalékot, ami Szlovákiával egy szintre emelte az országot.

Az igencsak tarkára sikerült lista jól mutatja, hogy a GDP vagy az infrastruktúra fejlettsége egyáltalán nem determinálja az elektromos autók népszerűségét. Az átállás meglehetősen széles földrajzi bázison nyugszik, így aki azt gondolja, hogy még nagyon sokáig nagyon jól meg lehet majd élni a hagyományos autók gyártásából, az homokba dugja a fejét.

dr. Papp László (Sol Invictus)

Technológiai elemző, és a Villanyautosok.hu csapatának megújuló energiákkal, energiatárolással, illetve piaci trendekkel foglalkozó szakértője. Célja, hogy minél többek számára tegye egyértelművé, hogy a fenntartható jövő gazdaságilag is a legracionálisabb választás.
Összehasonlítás