Európa legnagyobb akkumulátora épülhet Bajorországban
A Shell Energy néhány héttel ezelőtt jelentette be, hogy az Egyesült Királyságban megkezdte kereskedelmi működését a 100 MWh-s energiatárolója, amely jelenleg Európa legnagyobbja, a létesítménynek azonban hamarosan új kihívója akadhat.
A Siemens Smart Infrastructure, a Siemens okos hálózati megoldásokra specializálódott egysége, valamint a Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH, amely egy a regionális energetikai cégeket tömörítő konzorcium, szándéknyilatkozatot írt alá Wunsiedelben egy 100 MW-os akkumulátoros energiatároló kulcsrakész felépítéséről. A 200 megawattóra tárolókapacitású telepnek az lesz a rendeltetése, hogy megújuló forrásból származó energiatöbblettel szolgálja ki a keresletet a villamosenergia-hálózatban jelentkező csúcsidőszakokban.

Az ötezer négyzetméteren felépülő energiatároló létesítmény húszezer átlagos háztartás egy napon át történő áramellátására lesz képes. A lítium-ion akkumulátoros tárolórendszert a Fluence, a Siemens és az AES vegyesvállalata szállítja. A projektet a Siemens vezeti, beleértve a koncepció technológiai megvalósítását, valamint a középfeszültségű kapcsolórendszer kiépítését és a telep magasfeszültségű energiahálózattal való összekapcsolását is.
Az energiatároló létesítmények segítenek a villamosenergia-hálózat stabilizálásában és a megújuló forrásból származó energia jobb hasznosításában. A Fluence készülő tárolórendszerét nagy mennyiségű zöld energia tárolására és kibocsátására tervezték. A tiszta energia ennek köszönhetően az előállítástól eltérő időszakokban, többek között a drága csúcsterhelés idején is rugalmasabban felhasználhatóvá válik.
Júliusban ugyancsak Wunsiedelben ünnepélyes alapkőletétellel megkezdődött egy 8,75 megawatt kapacitású hidrogéntermelő üzem építése is. A létesítmény évente akár 1350 tonna hidrogén előállítására is képes lesz, kizárólag megújuló forrásból – például nap- vagy szélerőműből – származó energia felhasználásával. A szállítmányozás és az ipar ezzel a hidrogénnel évente akár 13 500 tonnával csökkentheti széndioxid-kibocsátását.
Az új hidrogéntermelő üzem Wunsiedel Energia Parkjában épül, a Siemens meglévő akkumulátorgyára és más iparvállalatok szomszédságában. Ezek a létesítmények a hulladékhőt vagy az elektrolízis során felszabaduló oxigént is fel tudják használni, összekapcsolt infrastruktúrájuk ezért egész Németország számára modellként fog szolgálni. A létesítmény 2022-ben kezdheti meg működését.