Hétezer kilométeres utazás Teslával Magyarországról Irakba
Bevállalnál egy 7000 kilométeres Kis-Ázsiai utazást villanyautóval? Nyers Tamás és Vadász Zsolt megtette, egy Teslával útra keltek és meg sem álltak Irakig. Nem a töltések nehezítették meg az utazást, sokkal inkább a határátlépések miatt haladtak lassan, melynek oka az elektromos autó csomagtartójában lévő dízelmotor volt.
Olvasóink egy részének ismerősen cseng Nyers Tamás neve, ő üzemelteti ugyanis a Nova Futura Zrt. elektromosautó-töltőhálózatát és lelkes villanyautósként szinte minden találkozón megjelenik a fekete Tesla Model S-sel, melynek orrát egy ideje az őszre tervezett 18.000 kilométeres ázsiai utazás matricája díszíti. Részben erre az útra volt felkészülés a mostani 7000 kilométeres túra, ugyanis a nagy utazás utolsó szakaszának főpróbájaként is felfogható ez, nagyjából azonos útvonalon haladtak.
A túra azonban nem csak öncélú autózás volt. „A Trabant-expedició jelmondata mindig is az volt, hogy nem fordítunk kulcsot csak az utazás öröméért, hanem kell bele valami emberi vagy természetvédelmi jócselekedet is.” – mondta Vadász Zsolt, a Trabant-expedició vezetője, aki ezúttal a Tesla navigátora.
Zsolt volt a kapcsolat egy bajba jutott terepjárós utazóhoz, akinek autójában végleg megadta magát a motor Törökország túlsó végén, a Szíria határának közelében. Így a kellemest a hasznossal, azaz a segítségnyújtással összekötve indultak el a Teslával, a csomagtartóban egy dízelmotorral a hosszú útra, augusztus 23. reggelén.
A szállítmány miatt már a magyar-szerb határon megjelentek a nehézségek, a kamionok között kellett átlépni határt a megfelelő spediciós papírok birtokában. Másnap reggel már Bulgária fővárosából, Szófiából jelentkeztek. Törökországba már nehezebben engedték be a srácokat, ezúttal is a bontott motor okozta a problémát. Több napot várakoztak a senki földjén, mielőtt Törökországba léphettek volna.
Augusztus végére sikerült célba juttatni a motort, ennek örömére a kalandorok úgy döntöttek, ha már eddig eljutottak, miért ne mennének tovább Irak felé.
Ha valaki elektromos autóval indulna erre a vidékre, hasznosak lehetnek Tamás töltéssel kapcsolatos tapasztalatai is, melyekről röviden így nyilatkozott: „az út feléig plug&charge töltéssel jutottunk el és a törökországi szakaszra még otthon, pár perc alatt letöltöttem a szükséges applikációkat, regisztráltam a bankkártyám. Apróbb kellemetlenségek természetesen akadtak, amin én tapasztalt villanyautósként könnyedén átlendültem, hiszen az elmúlt 4,5 évben több mint 200.000 elektromos kilométert tettem meg.
Ilyen volt például, hogy az iraki kitérőnk alkalmával a Gazientep-Cizre közel 460 km hosszú szakaszán kizárólag AC töltők álltak rendelkezésre, így az utazási (pontosabban töltési) idő a Dahuk (iraki kurdisztán) felé tartó szakaszon némileg megnőtt.
Törökországban pedig mellőznünk kellett az egyik jelentős hálózattal rendelkező céget, mivel magyar telefonnal és magyar bankkártyával nem volt lehetséges náluk a töltés indítása. Ezért egy másik szolgáltató hálózatát használtuk, akik hihetetlenül profinak bizonyultak, az ügyfélszolgálat. a töltőhálózat és az applikáció terén egyaránt.”
A lelkes csapat hamarosan hazaérkezik, így egy részletesebb élménybeszámolóra a Villanyóra podcastba is szeretnénk vendégül látni őket. Addig pedig nézzétek meg a Trabant-expedíció Youtube csatornáján közzétett videós beszámolókat.