Vezeték nélkül, menet közben fognak buszt tölteni Németországban
Elstartolt Németország legelső olyan nyilvános kísérleti projektje, amely során elektromos járművek vezeték nélküli töltését tesztelik az útba épített indukciós töltőberendezéssel. A Balingen városában indított projekt mögött az ElectReon áll, az az izraeli cég, amely már több országban – például Olaszországban és Svédországban – is belefogott elektromosjármű-töltő útszakaszok építésébe, abban bízva, hogy ez a megoldás jelenti majd az igazi áttörést a villanyautózás terjedése számára.
Az elektromos járművek induktív töltésére szakosodott ElectReon kezdetben egy 400 méter hosszú elektromos útrendszert (ERS) hoz létre az aszfalt alatt, valamint két induktív, statikus töltőállomást. A töltési megoldás teszteléséhez a májustól szeptemberig tartó 2023-as Garden Show-ra készült transzferbuszt alakítják át oly módon, hogy alkalmas legyen az elektromosság vezeték nélküli, menet közbeni fogadására.
A tervek szerint a projekt egy későbbi szakaszában az útszakaszt egy kilométeresre fogják meghosszabbítani. Az ElectReon Germany mellett a projektben az EnBW, a Karlsruhe Institute of Technology (KIT) és a helyi közművek is részt vesznek.
A transzferbusz útvonala a Garden Show kiállítási területén található parkolótól a városháza buszmegállójához vezet. Az EnBW közleménye szerint a dinamikus töltési folyamat a Wilhelmstraßen zajlik majd, ahol mágnestekercseket helyeztek az úttest alá. „Amikor a busz megközelíti ezt a pontot, nagyfrekvenciás mágneses terek keletkeznek. Ezek a busz padlóján lévő vevőtekercsekben elektromos áramot indukálnak, amelyet az akkumulátor töltésére használnak” – magyarázza az EnBW.

Induktív megállókat a két végállomásra is terveznek, a városháza „Stadthalle” és a „Messegelände” kiállítási központ megállókban – de a busz ezeknél csak álló helyzetben fog töltődni. A már említett második szakaszban a projekt felelősei a Heimlichenwasenben és a Lauwasen iskola előtt további útvonalakat szeretnének mágnestekercsekkel felszerelni – és ezzel egy kilométerre kiterjeszteni az elektromos útrendszert. Emellett pedig a buszpályaudvarban egy másik induktív megálló is kialakításra kerül, így a projekt a menetrend szerinti járatokra is ki fog terjedni.

Míg az ElectReon a DWPT (Dynamic Wireless Power Transfer) technológiáját biztosítja, a KIT egy olyan tervezési eszközzel járul hozzá, amely optimálisan koordinálja a busz útvonalát és a töltőállomások elhelyezkedését. Eközben a Stadtwerke Balingen gondoskodik az elektromos busz üzemeltetéséről, az EnBW pedig a projekt irányítását, valamint a töltési infrastruktúra kialakítását és üzemeltetését végzi. A projekt célja bemutatni az elektromos útszakaszokban rejlő lehetőségeket, kifejezetten a tömegközlekedés elektromosításának támogatására.
A projekt egyébként az ElectReon és az EnBW egy korábbi együttműködésének sikereire épül, amikor is az EnBW oktatóközpontjában épült ki egy elektromos útszakasz Karlsruhe városában.
Címlapkép: Induktívan tölthető elektromos busz a karlsruhei projektből. Forrás: ElectReon