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
auto

Tényleg Brüsszel miatt kellett eltörölni az éves szaldót?

energia
PGEgaHJlZj0iaHR0cHM6Ly92aWxsYW55YXV0b3Nvay5odS9yb3ZpZGVuLzIyMDg0M182M2IzOWE5YmE5IiBvbmNsaWNrPSJqYXZhc2NyaXB0OndpbmRvdy5vcGVuKCdodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3JvdmlkZW4vMjIwODQzXzYzYjM5YTliYTknLCAnX2JsYW5rJywgJ25vb3BlbmVyJyk7IHJldHVybiBmYWxzZTsiPjxwaWN0dXJlPjxzb3VyY2Ugc3Jjc2V0PSJodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDI2LzA1L2N1cHJhLXJhdmFsLWJhbm5lci1tb2JpbGUtNjAweDUwMC0xMC0xLmpwZyIgbWVkaWE9IihtYXgtd2lkdGg6IDcwMHB4KSI+PHNvdXJjZSBzcmNzZXQ9Imh0dHBzOi8vdmlsbGFueWF1dG9zb2suaHUvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjYvMDUvY3VwcmEtcmF2YWwtYmFubmVyLTEzMDB4NjAwLTMwLmpwZyIgbWVkaWE9IihtaW4td2lkdGg6IDcwMHB4KSI+PGltZyBzcmM9Imh0dHBzOi8vdmlsbGFueWF1dG9zb2suaHUvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjYvMDUvY3VwcmEtcmF2YWwtYmFubmVyLTEzMDB4NjAwLTMwLmpwZyIgYWx0PSIiPjwvcGljdHVyZT48L2E+

Lantos Csaba múlt szombati TikTok-on tett bejelentését (az éves helyett a havi szaldóra történő áttérésről) sokan és sokféle módon magyarázták a az elmúlt napokban. Jó néhányan úgy tudják, hogy egy uniós jogszabály miatt kell megszüntetni a szaldóelszámolás jelenlegi formáját, a kormánynak tehát nem volt más választása. „Brüsszel várja el a napelemes bruttó elszámolás bevezetését” – ezt már az Energiaügyi Minisztérium sajtóközleménye írja, ami ugyan semmit nem mond arról, hogy miért kell visszamenőleges hatállyal megszüntetni az éves szaldó intézményét, ám egy felületes olvasó számára összemosódik a két dolog.

Tényleg a belga főváros miatt van az egész cirkusz?

A hír igaz, azzal az apró korrekcióval, hogy nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem Mercedeseket, hanem Zsigulikat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.

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

Az a bizonyos EU-s jogszabály, amelyre oly sokan hivatkoznak (sokszor anélkül, hogy ismernék a tartalmát, de hát ez már csak így szokott lenni), nem más, mint Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/944 Irányelve a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2012/27/EU irányelv módosításáról, amely magyar nyelven megtalálható és elolvasható az Unió hivatalos honlapján, ezen a linken.

Fontos leszögeznünk, hogy az irányelv olyan jogszabály, amely valamennyi uniós ország számára kötelezően elérendő célkitűzést állapít meg. Az azonban, hogy e célkitűzéseket milyen jogi eszközzel valósítják meg, az egyes országokra van bízva.

Hogy pontosan milyen célkitűzést határoz meg a 2019/944 irányelv a szaldóelszámolással kapcsolatban azt a 15. cikk (4) bekezdésében találhatjuk, amely így szól:

Azok a tagállamok, amelyek olyan meglévő rendszereket alkalmaznak, amelyek nem külön számolják el a hálózatba táplált és a hálózatból kivett villamos energiát, 2023. december 31-ét követően nem biztosíthatnak új jogokat e rendszerek keretében. A meglévő rendszerek hatálya alá tartozó felhasználók számára mindenféleképpen biztosítani kell annak lehetőségét, hogy bármikor olyan új rendszert válasszanak, amely a hálózati díjak kiszámításának alapjaként külön számolja el a hálózatba betáplált, illetve a hálózatból fogyasztott villamos energiát.

Az EU-s irányelv tehát csupán annyit ír elő, hogy a 2023 vége után telepített rendszerek már nem lehetnek szaldósak, akik pedig korábban telepítettek napelemet, azoknak legyen lehetőségük áttérni a bruttó elszámolásra – ha úgy akarják. Arról viszont szó sincs, hogy a meglévő jogot el kellene venni, ez a magyar kormány magánakciója – mint mondtuk, a végrehajtás módja az egyes országokra van bízva.

Sokan hangoztatják, hogy a rendszer a jelenlegi formájában fenntarthatatlan, ezért kell rajta változtatni, akár még visszamenőleges hatállyal is. A fenntarthatatlansággal kapcsolatos kritika megalapozott ugyan, de nem lett volna kötelező ennyi jogosultságot kiosztani, és akkor nem lett volna ilyen probléma. A kormány bármikor dönthetett volna úgy, hogy felmenő rendszerben megszünteti a szaldóelszámolást, és az új belépőkre már bruttó elszámolást alkalmaz, amelyben az átvételi árak meghatározásával könnyedén lehetett volna befolyásolni a napelemtelepítés ütemét. Ha kezd túl nagy lenni a napelemes betáplálás mértéke, akkor – felmenő rendszerben – lehet csökkenteni az átvételi árakat, és a kedvezőtlenebb feltételek mellett kevesebben akarnak csatlakozni a hálózatra. Probléma megoldva.

Ebben az esetben elkerülhető lett volna a tavalyi napelemstoppos kapkodás, illetve a mostani visszamenőleges hatályú, nagy felzúdulást kiváltó intézkedés (amit még ki tudja, hogyan fognak finomítani a felháborodás miatt). Ráadásul semmi újat nem kellett volna kitalálnunk, hiszen a bruttó elszámolás és az átvételi árakon keresztül történő szabályozás Németországban már több mint húsz éve működik, így rengeteg tapasztalat állna a rendelkezésünkre.

A jogszabály alapján világos, hogy nem a belga főváros miatt kellett kitolni a napelemesekkel, hanem mi magunk döntöttünk így.

dr. Papp László (Sol Invictus)

Technológiai elemző, és a Villanyautosok.hu csapatának megújuló energiákkal, energiatárolással, illetve piaci trendekkel foglalkozó szakértője. Célja, hogy minél többek számára tegye egyértelművé, hogy a fenntartható jövő gazdaságilag is a legracionálisabb választás.
Összehasonlítás