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

ACEA: jelentősen nőtt az elektromos haszongépjárművek piaca

elektromos autó piac

Az új autóbuszok között egyre nagyobb teret nyer az elektromos hajtás Európában, Magyarország azonban jócskán lemaradt az uniós átlagtól. Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) legfrissebb adatai szerint 2026 első kilenc hónapjában az EU-ban forgalomba helyezett buszok 26,4 százaléka volt hálózatról tölthető, míg hazánkban ez az arány mindössze 8,4 százalékot ért el. A tölthető teherautók és furgonok száma szintén jelentősen nőtt, de a különböző járműkategóriák között továbbra is nagyok az eltérések. Az ACEA statisztikái a tisztán elektromos és a plug-in hibrid járműveket együttesen tartalmazzák, ezért a tisztán elektromos buszok helyzetét a DVV adatai alapján is megvizsgáltuk.

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

Az Európai Unióban különösen gyorsan terjednek a hálózatról tölthető autóbuszok. Az év első kilenc hónapjában 8633 ilyen autóbuszt helyeztek forgalomba, 37,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Részesedésük a tavalyi 22,1 százalékról 26,4 százalékra emelkedett, ami több mint négy százalékpontos növekedést jelent.

A tisztán elektromos buszok térnyerését egy másik, részletesebb statisztika is szemlélteti. A DVV Media Group adatai szerint 2026 első felében 8141 akkumulátoros buszt helyeztek forgalomba a vizsgált európai országokban, 49 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A városi buszok között már többségben vannak a tisztán elektromos modellek: az új járművek 61,2 százaléka, összesen 7480 busz tartozott ebbe a kategóriába. A DVV az első félévben forgalomba helyezett, 8 tonnánál nehezebb buszokat vizsgálta, az EU-nál szélesebb európai országkörben.

Kategória EU (db) Éves növekedés
Autóbuszok 8633 +37,6%
Teherautók 12.873 +49,8%
Furgonok 151.691 +38,2%

Az ACEA országonkénti adatai jelentős különbségeket mutatnak. Olaszországban 1970 tölthető buszt regisztráltak az első kilenc hónapban, több mint kétszer annyit, mint tavaly. Lengyelországban még látványosabb volt a növekedés: 999 ilyen jármű állt forgalomba, ami 557 százalékos emelkedést jelent. Németországban ezzel szemben 30 százalékkal, 836 darabra csökkent a forgalomba helyezések száma.

Magyarország jelentősen elmarad az uniós átlagtól: a vizsgált időszakban 597 új autóbuszból mindössze 50 volt tölthető, ami 8,4 százalékos részesedést jelent. Ez ugyan 47 százalékos növekedés a tavalyi 34 darabhoz képest, de az uniós 26,4 százalékos aránytól még messze van. A szomszédos Romániában egészen más képet mutatnak a számok: a 292 új buszból 239 volt tölthető, így arányuk megközelítette a 82 százalékot. Ezek az adatok kizárólag az új regisztrációkra vonatkoznak, és a kisebb piacokon egy-egy nagyobb flottabeszerzés is jelentősen befolyásolhatja az eredményeket.

Kategória HU 2026 Éves változás
Autóbuszok 50 db +47,1%
Teherautók 32 db −11,1%
Furgonok 2203 db +59,9%

A teherautóknál is egyre több a tölthető modell, ám arányuk még jóval kisebb, mint a buszoknál. Az EU-ban 2026 első kilenc hónapjában 12.873 hálózatról tölthető teherautót helyeztek forgalomba, 49,8 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Piaci részesedésük ezzel 3,8-ről 5,3 százalékra nőtt, vagyis nagyjából minden huszadik új teherautó hálózatról tölthető.

A teherautók mérete szerint is jelentős különbségek láthatók. A 3,5 és 16 tonna közötti kategóriában 7753 tölthető járművet helyeztek forgalomba, részesedésük pedig 14,1-ről 19,8 százalékra emelkedett. A 16 tonnás és annál nehezebb teherautókból viszont mindössze 5120 tölthető változat állt forgalomba, ami 2,5 százalékos piaci részesedést jelent a tavalyi 1,7 százalék után. A nagyobb teherautóknál tehát jóval lassabban terjed az elektromos hajtás.

A tölthető nehéz-teherautókból Németországban helyezték forgalomba a legtöbbet, összesen 1722 darabot. Hollandiában 1022, Franciaországban pedig 771 ilyen járművet regisztráltak. Magyarországon mindössze 32 tölthető teherautó állt forgalomba, közülük 17 a közepes, 15 pedig a nehéz kategóriába tartozott. A hazai piaci részesedés így csupán 0,8 százalékot ért el.

A furgonoknál valamivel jobban halad az átállás. Az EU-ban 151.691 tölthető kishaszonjárművet helyeztek forgalomba, 38,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Piaci részesedésük 10,2-ről 14,1 százalékra nőtt, miközben a teljes furgonpiac gyakorlatilag stagnált. Magyarország ebben a kategóriában már közel jár az uniós átlaghoz: az év első kilenc hónapjában 2203 tölthető furgont regisztráltak, 59,9 százalékkal többet, mint tavaly, ami 13,3 százalékos hazai részesedést jelent.

Az adatokból jól látszik, hogy az elektromos hajtás terjedése továbbra is jelentősen eltér az egyes járműkategóriákban. A DVV által vizsgált európai országokban az új városi buszok többsége már tisztán elektromos, míg a nehéz-teherautóknál még alacsony a tölthető modellek aránya. Magyarország a buszoknál és a teherautóknál elmarad az uniós átlagtól, a furgonoknál azonban már megközelíti azt.

György Botond

A technológia és az autózás régóta érdekel, az elektromobilitás fele annak gyors fejlődése vonzott. Informatikai háttérrel elsősorban a technológiai újdonságokat, az iparági fejlesztéseket és az elektromosautó-piac változásait követem.
Összehasonlítás