PGEgaHJlZj0iaHR0cHM6Ly92aWxsYW55YXV0b3Nvay5odS9yb3ZpZGVuLzIyMTIyMl85Y2Q4NDRlYTU5IiBvbmNsaWNrPSJqYXZhc2NyaXB0OndpbmRvdy5vcGVuKCdodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3JvdmlkZW4vMjIxMjIyXzljZDg0NGVhNTknLCAnX2JsYW5rJywgJ25vb3BlbmVyJyk7IHJldHVybiBmYWxzZTsiPjxwaWN0dXJlPjxzb3VyY2Ugc3Jjc2V0PSJodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDI2LzA1L2xlYWQtMjAyNi0wNi0wOC1vay1sZWFwLWZhbGl0b2x0by1zdGF0aWMtdmlsbGFueWF1dG9zb2stODYweDEwMDAtMjYwNS5qcGciIG1lZGlhPSIobWF4LXdpZHRoOiA3MDBweCkiPjxzb3VyY2Ugc3Jjc2V0PSJodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDI2LzA1L2xlYWQtMjAyNi0wNi0wOC1vay1sZWFwLWZhbGl0b2x0by1zdGF0aWMtdmlsbGFueWF1dG9zb2stMTMwMHg2MDAtMjYwNS5qcGciIG1lZGlhPSIobWluLXdpZHRoOiA3MDBweCkiPjxpbWcgc3JjPSJodHRwczovL3ZpbGxhbnlhdXRvc29rLmh1L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDI2LzA1L2xlYWQtMjAyNi0wNi0wOC1vay1sZWFwLWZhbGl0b2x0by1zdGF0aWMtdmlsbGFueWF1dG9zb2stMTMwMHg2MDAtMjYwNS5qcGciIGFsdD0iIj48L3BpY3R1cmU+PC9hPjxJRlJBTUUgU1JDPSJodHRwczovL2FkLmRvdWJsZWNsaWNrLm5ldC9kZG0vdHJhY2tpbXBpL040MDIyLjM3MzM0MjhWSUxMQU5ZQVVUT1NPSy5IVTAvQjM1ODY3ODYwLjQ0ODA2MTQ2NztkY190cmtfYWlkPTY0MTc2NDAzNDtkY190cmtfY2lkPTI1NjU0MTU4MjtvcmQ9W3RpbWVzdGFtcF07ZGNfbGF0PTtkY19yZGlkPTt0YWdfZm9yX2NoaWxkX2RpcmVjdGVkX3RyZWF0bWVudD07dGZ1YT07Z2Rwcj0ke0dEUFJ9O2dkcHJfY29uc2VudD0ke0dEUFJfQ09OU0VOVF83NTV9O2x0ZD07ZGNfdGR2PTE/IiBXSURUSD0xIEhFSUdIVD0xIE1BUkdJTldJRFRIPTAgTUFSR0lOSEVJR0hUPTAgSFNQQUNFPTAgVlNQQUNFPTAgRlJBTUVCT1JERVI9MCBTQ1JPTExJTkc9bm8gQk9SREVSQ09MT1I9JyMwMDAwMDAnPjwvSUZSQU1FPg== Csütörtökön nem csak Dömösön, de az ország második legnagyobb lélekszámú településén, Debrecenben is első töltőt avattak. Átadták ugyanis a város által a Jedlik Ányos Tervhez kapcsolódó pályázaton nyert 25.484.000 Ft segítségével finanszírozott elektromos autó töltőket. A kilenc darab 2×22 kW teljesítményű váltakozó áramú (AC) töltők a város 8 pontján lettek elhelyezve: Főnix Csarnok parkolójában Nagyerdei körúton (Egyetem tér) Hatvan utca 1. előtt Piac utca 45. előtt (a Széchenyi utca felől) Péterfia utca 29-31-nél (az Egymalom utca kereszteződésénél) Bem tér 14-nél (a társasház parkolója) Kálvin tér 14. előtt Piac utca 28/b előtt (a Kossuth utca felől) Az első négy helyszínen lévő öt töltő már csütörtökön üzemelt, a maradék négyet pénteken adták át az autósoknak. A töltők bekapcsolásával megszűnt az a méltatlan állapot, hogy a cívisvárosban a nem CHAdeMO csatlakozós autókat semmilyen (se gyors se lassú) nyilvános töltőállomáson nem lehetett feltölteni. Így ha egy Volkswagen e-Golffal, egy BMW i3-mal vagy egy Hyundai Ioniq-kal el is jutott valaki a városba, onnan biztosan nem tudott hazajutni, mert semmilyen töltési lehetőség nem állt a rendelkezésére. A város eddigi egyetlen, a Nissan LEAF-ek számára a továbbjutást jelentő töltőhelyét a Nissan ajándékozta a városnak, amit az az E.ON-nal karöltve telepített a Nagyerdei Stadion mélygarázsába.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 Az új töltőket használva a teljesen lemerült tisztán elektromos autók akkumulátorai 4-6 óra alatt feltölthetők (az autók kevesebb mint 5%-a akár 1-2 óra alatt is feltölthető), így elsősorban a Debrecenbe érkező, és ott programmal rendelkező autósok számára, illetve a helyben lakók számára lesznek ideálisak, hiszen a használatuk ingyenes. A töltők a kábel csatlakoztatása után azonnal indulnak, de mint minden ilyen készüléknél, a kábelt ezekhez is az autósnak kell hoznia. Fontos tudni, hogy a töltőoszlopok ugyan hasonlítanak azokra, amiket az e-Mobi telepít országszerte, ezek a töltők nem az állami elektromobilitás szolgáltató rendszerébe tartoznak. A város természetesen gondolt az úton lévő autósokra is, az ő továbbjutásukat a pályázati támogatásból épülő 10. töltő fogja szolgálni a Segner téri MOL benzinkútnál. A három csatlakozós (CCS, CHAdeMO és Type 2) 50+43 kW-os villámtöltőt a város 2019 folyamán tervezi beüzemelni. A töltéshez hasonlóan a városban a zöld rendszámos autók számára a parkolás is ingyenes. Lakosságszámát tekintve ugyan Debrecen a második legnagyobb város, de területét nézve a harmadik helyre csúszik vissza Hódmezővásárhely mögött, ami akár az elektromos autó töltés hazai mekkájának is tekinthető a városban üzemelő 3 villámtöltőnek és 5 db 2×22 kW-os gyorstöltőnek köszönhetően. A dél-alföldi megyei jogú városban nagyjából minden 15 ezer lakosra jut egy DC villámtöltő és 3500 lakosonként egy 22 kW-os AC csatlakozás. Ilyen arányok eléréséhez Debrecenben legalább 13 DC villámtöltőt és 57 AC csatlakozót kellene telepíteni. Antalóczy TiborA Villanyautósok.hu alapítója és főszerkesztője, e-mobilitás szakértő. 2014 óta elektromos autó használó, és külső tanácsadóként számtalan hazai elektromobilitási projekt aktív segítője. Google hírek iratkozz fel! Heti hírlevél iratkozz fel! Kővédő fólia védd az autód!