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

Hőség, szárazság, földrengés – a globális autóipart is ütik a környezeti katasztrófák

üzlet

Az elmúlt hetek rendkívüli szárazsága és az azt követő vízhiány nemcsak a mezőgazdaságot sújtja, de jelenleg komoly energiaellátási problémákat is okoz.

Ahogy arról korábban szó esett, a Duna rekordalacsony vízállása miatt a paksi blokkok teljes leállítása is szükségessé válhat, ami miatt a hazai autó- és akkumulátorgyárak máris elkezdték mérsékelni energiafelhasználásukat, a töltőhálózatok pedig korlátozásokat vezettek be.

De nem csak Magyarországon okoz problémákat az anyatermészet az utóbbi hetekben.

Azért a víz(hiány) az úr!

Rendkívüli hőség és az azt kísérő vízhiány egész Európa nehéziparát és logisztikáját megbénítja.

Németországban a Rajna egyik legkritikusabb pontján, Kaubnál a vízszint 25 centiméterre süllyedt, ami megegyezik a 2018-as történelmi aszály idején mért szinttel. Ez a logisztikai szolgáltatókat, például a legnagyobb járműszállító BLG Logistics-et is válaszút elé állítja: a hajókat sokszor csak 20 százalékos kapacitással tudják megrakodni, hogy ne akadjanak el, ami drasztikusan drágítja és esetenként kifizethetetlenné teszi a szállítást. Bár egyetlen folyami teherhajó akár 150 kamiont is képes kiváltani, a vízi út most sok esetben rendkívül költséges, vagy elérhetetlen, miközben alternatívái korlátozottak. A közúti szállítás drága, a vasúti hálózat pedig a felújítások és a kapacitáshiány miatt nem tudja rövid távon átvenni a kieső forgalmat – derül ki az Automobilwoche német autóipari szaklap összefoglalójából.

Hasonlóan kritikus a helyzet déli szomszédunknál is, ahol a Dacia és a Ford romániai gyárai álltak le – írja az Automotive News Europe. Románia és Magyarország egyaránt komoly energiaválsággal küzd a hőség és az aszály következtében, ami miatt a Duna vízszintje már nem elegendő az atomerőművek hűtéséhez. A román állami Nuclearelectrica kénytelen volt leállítani egyik reaktorát (amely az ország áramtermelésének ötödét adja), mivel a folyó vízszintje a kritikus határ alá esett. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Romániában sziklákat robbantottak a folyómederben, hogy a maradék vizet az egyetlen még működő reaktor hűtőrendszeréhez tereljék.

Bár a hír a román miniszterelnök nyilatkozata alapján eredetileg úgy jelent meg a nemzetközi sajtóban, hogy a két üzem leállása az energiatakarékosság jegyében történt, időközben mind a két érintett vállalat közölte, hogy az éves rendes karbantartás amúgy is éppen mostanra volt tervezve. A Ford augusztus 3-19., a Dacia augusztus 3-25. között tart szünetet.

Akárhogy is, a két üzem leállása 45 MW megtakarítást jelent a román elektromos hálózatnak.

Földindulás

Miközben Európában a hőség és a folyók alacsony vízállása okoz problémákat, Japánt nemrég egy erős földrengés rázta meg, ami újabb sebet ejtett a globális autóiparon. A július 28-án bekövetkezett, 7,1-es erősségű földrengés ugyan az összeszerelő üzemekben nem okozott közvetlen károkat, de súlyosan megrongálta a kulcsfontosságú beszállítók, mint például az Aisin, a Renesas és az Astemo gyárait – írja az Automotive News egy helyi tudósítója révén. Ez a Toyota, a Honda, a Nissan és a Mitsubishi üzemeiben is kényszerű leállásokat okozott, ami az előzetes becslések szerint akár 20.000 jármű kiesését is jelentheti az iparág számára.

A japán gyártók a Just-in-Time (éppen időben) rendszer miatt különösen sérülékenyek az ilyen katasztrófákkal szemben: ha a beszállító leáll, az összeszerelő sorok is percek alatt megállnak, hiszen nincs raktárkészlet. Bár a gyártók már tervezik a kiesett mennyiség pótlását, egyelőre még nem tiszta, hogy a japán gyárleállások érintik-e az ottani nagy autógyártók európai kiszállításait is, hiszen ezek a cégek sok modellt helyben, az európai piac igényei szerint a kontinensen gyártanak. Az amerikai és a japán piacon azonban több népszerű típus is érintett lehet.

Lejjebb tekerik az iváncsai és a komáromi akkugyárakat is

Biró Balázs

A fenntartható közlekedés elkötelezett híve, akit elsősorban a Tesla céltudatos és piacot felforgató tevékenysége rántott magával ebbe a világba, így publikációi elsősorban erre a területre koncentrálnak.
Összehasonlítás