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
auto

Itt a vége, beadta a derekát a Stellantis is

elektromosautó-töltés
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

Tavaly május végén indult meg az a folyamat, amely mindenkit váratlanul ért, és kevesebb mint egy év alatt teljesen átrajzolta az amerikai villanyautózás térképét.

Azért egy kis csavart a Stellantisnál beleraktak a történetbe.

Bejelentették

Február 12-én a Stellantis is bejelentette, hogy a Tesla NACS töltőszabványára váltanak autói a 2025-ös évtől kezdődően.

Pontosabban, az összes többi gyártóval ellentétben, kínosan ügyeltek rá, hogy sem a Tesla, sem az NACS szavak ne kerüljenek be a sajtóközleménybe, ők csak annak újdonsült SAE számát, a J3400-at említik.

A közlemény annyiban is eltér az eddigiektől, hogy hiányzik belőle a már jól megszokott sor, miszerint megállapodtak a Teslával, és megnyílik autósaik előtt 15.000 Supercharger is. Ezek szerint nem állapodtak meg.

A bejelentés ugyanakkor többször említi az IONNA névre keresztelt új szövetséget/hálózatot, amelyet a BMW, a GM, a Honda, a Hyundai, a Kia, a Mercedes-Benz, és a Stellantis jelentett be még tavaly júliusban, de amely márkanevet csak most kapott. Az ígéret szerint 2030-ra 30.000 töltőoszlop várja majd mind a CCS1, mind az NACS csatlakozós autókat, egy, az európai Ionity-hez hasonlóan létrehozott hálózaton.

Ismét összefognak a nagy autógyártók, 30 ezer új töltőpontot ígérnek

Utolsó

A Stellantis a nagy autógyártók közül utolsóként jelentette be a váltást, amely szinte borítékolható volt, de kicsit érthetetlenül váratott magára. Valószínűleg az IONNA márka indulására időzítették a sajtóközleményt.

Egészen tavaly májusig úgy nézett ki, hogy az amerikai villanyautós átállás legnagyobb kerékkötője továbbra is a töltőhálózat lesz. Az egyik oldalon ott voltak a Tesla NACS csatlakozós autói, amelyek 2400 helyszínen több mint 26 ezer olyan töltőoszlopot használhattak, amelyek 99 százalék feletti rendelkezésre állással működtek, velük szemben pedig a CCS1-et használó járművek sorakoztak a beszámolók szerint meglehetősen gyatra megbízhatóságú Electrify Amerika hálózaton, illetve kisebb társain.

Tavaly május 26-án azután a Ford volt az első, amely bejelentette, hogy 2025-re NACS-re vált, és autói hozzáférhetnek majd a Tesla töltőinek feléhez is.

Két héttel később a GM követte a példát, aztán újabb két hét múlva a Rivian következett, egy hétre rá, pedig a Volvo és a Polestar igazolt át.

Július elején a Mercedes-Benz, majd a Nissan és a Fisker csatlakoztak, ősszel pedig a Jaguar, a Hyundai, a Kia, a BMW álltak át.

A sort az év végén a Toyota, a Subaru, a Lucid, a Volkswagen csoport és a Mazda zárták.

Most a Stellantis bejelentésével viszont lezárult a folyamat, 262 nap alatt mindenki kiszállt a CCS1 vonatból.

A Ford állja a szavát

Biró Balázs

A fenntartható közlekedés elkötelezett híve, akit elsősorban a Tesla céltudatos és piacot felforgató tevékenysége rántott magával ebbe a világba, így publikációi elsősorban erre a területre koncentrálnak.
Összehasonlítás